Spotkanie z mjr Zygmuntem Pękałą i wystawa „Żołnierze Niepodległości”!

II LO w Lubinie nadal świętuje tydzień z Niepodległą (pod hasłem „Witaj Niepodległa!”).

W dniu dzisiejszym (07.11.2018 r.) miały miejsce dwa znaczące wydarzenia.

Pierwsze z nich, to spotkanie uczniów liceum z mjr Zygmuntem Pękałą, żołnierzem AK (Okręg Lublin, ps. „Śmiały”, „Smukły”) oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który w wieku 12 lat sięgnął po broń w walce o zachowanie niepodległości polskiego państwa. Po wojnie był internowany i przez 12 lat represjonowany przez komunistyczny reżim. Uczniowie obecni na spotkaniu z zainteresowaniem oglądnęli krótki film lubińskiej produkcji dokumentujący wspomnienia lokalnych kombatantów, m.in. dzisiejszego Gościa. Później mieli możliwość zadawania pytań. Mjr Zygmunt Pękała często wracał wspomnieniami do przeszłości, odtwarzając jej urywki, które wywarły ogromne piętno na jego życiu i osobowości.

Drugie wydarzenie wpisujące się w tydzień „Witaj Niepodległa!”, które miało dziś miejsce w II LO to otwarcie wystawy „Żołnierze Niepodległości”, którą w trakcie przerw i zajęć lekcyjnych mieli okazję obejrzeć uczniowie oraz inni zainteresowani. Przedstawiała ona sylwetki kluczowych postaci, generałów broni i towarzyszy Józefa Piłsudskiego, m.in. Tadeusza Rozwadowskiego, Henryka Minkiewicza, Józefa Hallera, Władysława Sikorskiego czy Władysława Andersa. Odegrali oni ogromną rolę w nadaniu II RP odpowiednich kształtów granic i zadbaniu o bezpieczeństwo jej młodego, państwowego organizmu. W części zajęć, zwiedzający mieli okazję obejrzeć również fragmenty filmu „1920 Bitwa warszawska” w reżyserii Jerzego Hoffmana, przedstawiającego jeden z największych i najbardziej znaczących konfliktów europejskich XX-lecia międzywojennego – chwałę „Cudu nad Wisłą”.

Dzisiejszy dzień był zatem jedną wielką lekcją historii dla uczniów II LO w ramach obchodów 100-lecia niepodległości.

Zapraszamy do galerii.