„Z Wrocławia na Księżyc – podróże kosmiczne kiedyś i dziś”.

W dniu 07 lutego 2020 r. grupa zainteresowanych pod opieką Pana prof. Ryszarda Techmańskiego wyruszyła w podróż by poszerzyć swoją wiedzę o nową tematykę jaką jest Kosmos. Spotkania odbyły się w auli Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim.

Przed rozpoczęciem Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab.Adam Jezierski wygłosił uroczyste przemówienie dotyczące historii uniwersytetu i samej tematyki spotkania. Następnie Pani Justyna Pelc-liderka grupy ”Innerspace” opowiedziała o światowych kierunkach w branży kosmicznej,o tym co wpływa na dynamikę rozwoju a także o przyszłości turystyki kosmicznej lub górnictwa. Wspólnym mianownikiem był Wrocław,czyli co wspólnego ma stolica województwa z tak ambitnymi planami na kilkadziesiąt lat!?

Mieliśmy również przyjemność wysłuchać a także porozmawiać z Panem Wolfem Kampmannem. Jest to niemiecki dziennikarz muzyczny, wykładowca i pisarz,który odwiedził nas, aby opowiedzieć o swoim projekcie-o powieści”Rakieta”. Dotyka ona tematyki zdobywania kosmosu jak i historii Wrocławskiego Towarzystwa Podróży Kosmicznych. Wywiad był tłumaczony na język polski a rozmowę prowadziła prof. dr hab. Monika Wolting. Druga część naszej przygody odbyła się w budynku Filologii Angielskiej, gdzie w 1927r. mieściła się gospoda „Pod Złotym Berłem”, w której zostało założone znane nam już Towarzystwo Podróży Kosmicznych. Tematyka wystawy dotyczyła początków wrocławskich podróży kosmicznych. Następnie po smacznym poczęstunku, szczęśliwi jak i zmęczeni, wróciliśmy do domów.

Bardzo interesujące spotkanie, z którego wynieśliśmy nowe wiadomości dotyczącej początków ery zdobywania kosmosu i powiązania z historią wrocławskiego Towarzystwa.

 

Dodaj komentarz