Bezpieczne wakacje!

Zbliżają się wakacje. W tym czasie wielu młodych ludzi poszukuje pracy, również za granicą.  Takie osoby mogą być szczególnie zagrożone, zwłaszcza, że problem handlu ludźmi przybiera coraz bardziej zróżnicowane formy. W powszechnej świadomości jest on kojarzony głównie z wykorzystaniem kobiet do prostytucji. Jednak problem ten może dotyczyć: zmuszania do pracy, niewolnictwa domowego, zmuszania do żebrania lub/i popełniania przestępstw czy też w celu pobrania narządów. Handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym interesem po handlu bronią i narkotykami w świecie.

Zatem jak się ustrzec przed niebezpieczeństwem?

Wyjeżdżając za granicę należy dokładnie sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy i upewnić się, co do legalności zatrudnienia. Warto skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy. Można skorzystać z takich stron, jak EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl), czy KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl). Na stronie KRAZ można sprawdzić, czy dana agencja zatrudnienia oferująca pracę, jest zarejestrowana i działa legalnie. Jeśli mamy wątpliwości, czy oferta pracy może budzić obawy, przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić wiarygodność takiego pracodawcy. Przed wyjazdem warto znać adresy i numery telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego się udajemy.

Poradnik i wiele cennych wskazówek związanych m.in. z bezpiecznym wyjazdem za granicę, znaleźć można m.in. na portalu handelludzmi.eu.


Wakacje to również czas wyjazdów, imprez, dyskotek. Wybierając się na imprezę lub spotkanie z przyjaciółmi, znajomymi do dyskoteki, pubu, czy też w inne miejsce, gdzie może być podawany alkohol, trzeba mieć świadomość zagrożeń związanych z użyciem tzw. „pigułki gwałtu”.

Kilka poniższych wskazówek może uchronić przed nieprzyjemnymi zdarzeniami, często nieodwracalnymi w skutkach:

 • Tak zwana „pigułka gwałtu” to wiele substancji chemicznych, które w różnej formie
  i postaci (nie tylko tabletki) w połączeniu z alkoholem mogą spowodować utratę świadomości;
 • Tego typu substancje chemiczne mogą być podawane lub wykorzystywane w innych sytuacjach – nie tylko w klubie, czy dyskotece, ale również w pociągu, autobusie, itp., stąd też nie przyjmuj napojów od nieznanych Ci osób;
 • Unikaj samotnych wizyt w klubach i na imprezach lub w towarzystwie nieznanych Ci osób.
 • W miarę możliwości informuj domowników lub znajomych, gdzie zamierzasz się bawić
  i o której godzinie planujesz powrót;
 • Nie pij niczego, co oferuje nieznajoma osoba;
 • Unikaj dzielenia się lub wymieniania napojami;
 • Pij z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki, a jeżeli robi to barman, to żądaj, aby uczynił to na Twoich oczach;
 • Obserwuj, jak napój jest przyrządzany;
 • Nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeżeli stwierdzisz, że Twój napój wygląda lub smakuje inaczej – nie ryzykuj, nie pij go;
 • Jeśli po wypiciu jakiegoś napoju poczujesz się dziwnie, nawet, gdy była to mała zawartość alkoholu (np. mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia itp.), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie. W tym czasie unikaj miejsc ustronnych i ciemnych pomieszczeń. Bądź tam, gdzie jest dużo ludzi;
 • Wychodząc z klubu lub imprezy z powodu złego samopoczucia, zapewnij sobie pomoc zaufanej osoby podczas powrotu do domu;
 • Jeżeli podejrzewasz, że zostało popełnione przestępstwo przy użyciu tzw. „pigułki gwałtu”, zgłoś się na Policję możliwie najszybciej, aby umożliwić zebranie materiału dowodowego.

 

Dodaj komentarz