Świąteczny klimat w Dreźnie!

Tradycją naszej szkoły są wyjazdy do Drezna, które odbyły się również i w tym roku. W dniach 6, 8 i 9 grudnia 2022 r. uczniowie wraz z opiekunami wybrali się do stolicy niemieckiej Saksonii.

Pierwszym przystankiem w naszym zwiedzaniu był Zwinger, czyli jedna z najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Jest to malowniczy zespół budowli, powstały na życzenie króla Augusta Mocnego, do którego zalicza się między innymi Wieża Koronna i Galeria Sempera, w której znajduje się XVI-wieczny obraz „Madonna Sykstyńska” autorstwa Rafaela Santi.

Przechodząc przez malowniczą starówkę, oprócz wyjątkowych kamienic, zobaczyliśmy imponujący obraz ścienny „Orszak Królów”. Nie sposób było przejść obojętnie obok zapierających dech w piersiach kościołów a szczególnie Kościoła Świętej Maryi Panny. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej wybudowany w 1792 roku.

Uczniowie zwiedzali również zamek i skarbiec królewski, m.in. największy na świecie diament – „,Zielony Drezdeńczyk”, zbrojownię, galerię biżuterii i dekoracji dworskich z kolekcji Augusta Mocnego. Główną atrakcją wycieczki, był najstarszy jarmark w historii Niemiec-Striezelmarkt, który w tym roku odbył się po raz 588. Czas na jarmarku umiliły nam dźwięki kolęd i zapachy świątecznych przysmaków. Na jarmarku można było zobaczyć, kupić mnóstwo przepięknych pamiątek, ozdób świątecznych oraz spróbować oryginalnych potraw niemieckich, np.: Currywurst, Bratwurst, placek ziemniaczany z musem jabłkowym. Nie obyło się również bez świątecznych przysmaków: pierników, ciast, makowca, gorącej czekolady i  grzanego wina.

Uczniowie mieli również zadania do wykonania m.in. przetłumaczenie na język polski nazw elementów znajdujących się na jarmarku świątecznym nieodłącznie związanych z czasem adwentu i Świąt Bożego Narodzenia oraz wykonanie zdjęć lub filmów i udokumentowanie pobytu na najstarszym w Europie jarmarku. Prezentacje (plakaty, vlogi, filmy) zostaną nagrodzone.

Uczniowie wrócili z wycieczki trochę zmęczeni, choć szczęśliwi i zadowoleni przede wszystkim z fajnie spędzonego czasu z przyjaciółmi i nauczycielami oraz bardzo udanych zakupów na jarmarku, w Altmarktgalerie i w Primarku.

Szczególne podziękowania należą się przede wszystkim biuru podróży Welter oraz opiekunom bez których ta wycieczka byłaby niemożliwa.