W dniu 28 listopada, w naszej szkole odbyła się biesiada, mająca na celu poznawanie przez nas twórczości największego polskiego wieszcza, Adama Mickiewicza, a także odtworzenie tradycji szlacheckich z XIX wieku, w oparciu o ,,Pana Tadeusza”. Organizatorami uroczystości byli uczniowie z klasy 2F oraz Pani Małgorzata Piotrkowska-Dańkowska.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Pan Dyrektor Tomasz Radziej, Pani Wicedyrektor Emanuela Garnowska, Pani Jolanta Komarnicka oraz Pan Tomasz Bób.
W celu odwzorowania charakteru oraz klimatu szlacheckich biesiad uczniowie mieli na sobie przebrania stylizowane na wiek XIX, a przyozdobione stoły zapełnione były polskimi potrawami. Wszyscy słuchali kolejno wypowiedzi o największych dziełach narodowych Adama Mickiewicza. Poznawaliśmy m.in. patriotyzm dawnych Polaków w ,,Dziadach” cz. III oraz w ,,Panu Tadeuszu’’, świat romantyków w balladzie ,,Romantyczność’’, apoteozę młodości w ,,Odzie do Młodości”, nieszczęście kochanka romantycznego w ,,Dziadach” cz. IV oraz piękno ,,Sonetów Krymskich”. Posłuchać mogliśmy, co o polskiej epopei narodowej sądzi Pan Dyrektor. Słuchaliśmy też wypowiedzi naszych gości na temat patriotyzmu dzisiejszej młodzieży, a także parę słów o kobiecie jako puchu marnym i o miłości. Wysłuchaliśmy również tekstu pewnej piosenki odnoszącej się do ,,Pana Tadeusza”, odczytanej przez jednego z gości.
Wspólne świętowanie i rozmawianie pozwoliło nam odkryć bogactwo polskich tradycji, obyczajowości i kultury. Dyskusja o twórczości Mickiewicza sprawiła, że wzbogaciliśmy naszą wiedzę i poznaliśmy bliżej skarb naszej literatury. Odnawianie dawnych tradycji uświadomiło nam jak ważne są polskie obyczaje, bo to właśnie one budują poczucie narodowej tożsamości i ukazują jak bogata jest polska historia i kultura.
Maja Święch, kl.2F