Wspaniali, utalentowani humaniści II LO!

 

 

Klasa III „i” w minionym roku szkolnym niestrudzenie, wnikliwie, z entuzjazmem i pokorą eksplorowała literaturę i sztukę polskiego i europejskiego romantyzmu. I połowa XIX wieku okazała się dla badających bardzo ciekawym, inspirującym obszarem kulturowym. Działania uczniów wieńczyły niejednokrotnie dzieła tak wspaniałe, że chcielibyśmy dzielić się z innymi ich istnieniem.

Pozwólcie zatem, zapraszamy w podróż…

Romantyczny manifest Mickiewicza Oda do młodości jako pierwszy tekst poruszył emocje uczniów i sprowokował do tworzenia indywidualnych manifestów, do wyrażenia lęków, obaw, idei, myśli młodego człowieka XXI wieku. Oto głos Mileny Hubscher:

 

 

Nie mniej inspirujące dla twórczych eksploatacji okazały się ballady wieszcza polskiego romantyzmu. Praca z nimi dostarczyła uczniom wiele niecodziennych doświadczeń, przeniosła bowiem w świat romantycznej fantastyki, duchów, zjaw, nocy.

Spójrzcie tylko na koniec wieńczący próby twórcze:

a) Kamili Komarnickiej i Krzysztofa Fejdasza,

 

 

b) Mileny Hubscher, Mai Fiebig, Patrycji Ardel I Malwiny Idczak

 

 

b) Igi Giemzik,

 

 

d) Leny Wróbel (na podstawie Lilijii Adama Mickiewicza).

 

 

Każdy humanista z III „i” na długo zapamięta również postać Gustawa, introwertycznego kochanka romantycznego z mickiewiczowskiej IV części Dziadów. Wystarczy, że spojrzy po raz kolejny na poniższe portrety autorstwa:

a) Urszuli Kazusek i Kingi Kurowskiej,

 

 

b) Kamili Komarnickiej,

 

 

c) Martyny Kalińskiej,

 

 

d) Aleksandry Siadul.

 

 

Czym zaś zaowocowała praca nad malarstwem romantyzmu europejskiego? Stało się ono nie tylko przedmiotem analizy ikonicznej, ale także impulsem do twórczości wypełnionej kreatywnością i fantazją. Dzieła C.D. Friedricha, W. Turnera, F. Goi zyskały nową perspektywę. Spójrzcie, proszę, na naszych uczniów:

a) Maja Fiebig na obrazie C.D. Friedricha Kobieta w oknie,

 

 

b) Patrycja Ardel na obrazie C.D. Friedricha Wędrowiec nad morzem mgły,

 

 

c) Milena Hubscher na obrazie C.D. Friedricha The cemetery entrance,

 

 

d) Kamila Komarnicka i Krzysztof Fejdasz na obrazie C.D. Friedricha Marzyciel

 

 

Na koniec zaś chcielibyśmy zaproponować fotografie, które inspirowane romantyzmem bądź nie wykonała utalentowana Patrycja Ardel.

 

 

Jeżeli podróż okazała się warta Waszej uwagi, nasza radość! Będziemy przygotowywać się do kolejnej.

 

Dziękujemy!

 Ewelina Majerczak i klasa III „i”.

 

Dodaj komentarz