Spotkania profilaktyczne!

W dniach 19 i 26 października w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Policji. Funkcjonariusz Zespołu Profilaktyki Społecznej przy Komendzie Powiatowej w Lubinie, sierżant Krzysztof Pawlik przybliżył uczniom klas pierwszych temat odpowiedzialności nieletnich za czyny niezgodne z normami społecznymi. Poruszył również problem bezpieczeństwa młodzieży. Dowiedzieliśmy się, że od 1 września zmienia się prawo i w myśl nowej ustawy o nieletnich dzieci i młodzież od 10 roku życia traktowani są jak niegdyś ci, którzy ukończyli 13 lat. Odpowiadają oni zatem za swoje zachowanie, ale za nich odpowiadają również rodzice. Pełna odpowiedzialność za wykroczenia i przestępstwa spada na młodzież z chwilą ukończenia 17 lat. Istotne jest to, że katalog kar dla młodych ludzi do wskazanego wieku jest jeden: taki sam za przejście na czerwonym świetle, jak i za pobicie drugiej osoby. W tym katalogu znajdują się również kary za czyny nieunormowane prawnie np. nierealizowanie obowiązku nauki (wagary, nieuczenie się), przeszkadzanie na lekcji, palenie papierosów, e- papierosów itp. Takie zachowania nieakceptowalne społecznie wplatają się w tzw. „demoralizację”, którą traktuje się na równi z przestępstwami i wykroczeniami. Kiedy takie sprawy trafiają na Policję, zostają przekazane do Sądu Rejonowego. Najłagodniejszą formą kary nałożonej przez Sąd jest upomnienie. Stosuje się je jednak bardzo rzadko. Najczęściej Sąd obliguje nieletniego do poprawy zachowania i wyznacza kuratora, którego zadaniem jest zbadanie, czy to się udało.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się również, że według Art. 92. KRiO zarówno rodzice, jak i nauczyciele są uprawnieni do wydawania dzieciom i młodzieży wychowawczych oraz edukacyjnych poleceń, a nieletni są obowiązani je spełniać. Mogą odmówić wykonania poleceń jedynie wówczas, gdy zagrażają one ich zdrowiu lub życiu, albo wtedy, gdy byłyby niezgodne z prawem.

Z informacji przekazanych przez funkcjonariusza Policji zapamiętamy również to, że dzieci i młodzież winni w myśl tego artykułu pomagać w gospodarstwie domowym.