Roman Puchowski w II LO!

Dnia 21 kwietnia 2023 r. wystąpił w naszej szkole Romek Puchowski wokalista, kompozytor, autor tekstów, grający na gitarze DOBRO, slide, gitarze akustycznej, basowej. Główne nurty stylistyczne, w jakich się porusza to Delta blues, Indie folk oraz Experimental rock.

Zainspirowany archetypicznym bluesem od lat konsekwentnie kreuje nowe brzmienia i muzyczne przestrzenie. Autor niezwykle energetycznych, solowych koncertów. „Gitarzysta roku” 2018 w plebiscycie „Blues Top”.

Przed laty Romek Puchowski koncertował w Memphis, na słynnej Beale Street, przemierzał też Deltę Mississippi – od Memphis po Nowy Orlean. Podczas swojej podróży poprzez krainy mistrzów bluesa komponował nowy materiał na kolejny solowy album. Szukając „śladów” takich legend jak Charley Patton, Son House czy samego Roberta Johnsona, odwiedził m.in. Clarksdale, Lula, Tunica, Friars Point, Vicksburg czy Hazelhurst, rodzinną miejscowość wspomnianego Roberta Johnsona.

Artysta zaprezentował naszej młodzieży wybrane zdjęcia z tych magicznych miejsc, które wówczas odwiedził. Prawie każda fotografia jest powiązana z jakąś historię lub anegdotą. Puchowski w interesujący sposób opowiada o Delcie, przybliżając charakter, znaczenie poszczególnych miejsc, w których zrodził się i pulsował przed laty rdzenny blues. Połączenie opowieści z fotografiami i muzyką chociaż na chwilę zabiera publiczność w podróż do Delty. To muzyczne i krajoznawcze zdarzenie ukazuje ją z perspektywy leniwej, sennej włóczęgi przez kolebkę bluesa.

Nasi uczniowie entuzjastycznie przyjęli występ Romka Puchowskiego. Muzyk spotkał się również z członkami zespołu „Destiny”, który tworzą nasi uczniowie. Koncert Romka Puchowskiego był niestandardowym wydarzeniem w II LO stwarzając naszym uczniom możliwość zetknięcia się z bluesem i zainspirowania dorobkiem twórców tego gatunku muzycznego.