Tydzień prawa w II LO!

W dniach 12 do 16 czerwca obchodziliśmy w II Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie „Tydzień prawa”. Z tej okazji mieliśmy zaszczyt gościć znakomitych prelegentów z uczelni wyższych i instytucji zajmujących się tym zagadnieniem.

Prelekcje pod hasłem „Nieznajomość prawa szkodzi” wzbogaciły ogólną wiedzę o prawie konstytucyjnym, administracyjnym i karnym. Poruszano tematy związane z postępowaniem wykonawczym, pracą przedstawicieli prawa, rozważano temat kary śmierci, publikacji w Internecie i inne tematy, które odpowiadały na pytania słuchaczy.

I tak:

12 czerwca młodzież spotkała się z Kuratorem Zawodowym, panem Waldemarem Babarowskim.

13 czerwca gościliśmy Wykładowcę Uczelni Jana Wyżykowskiego i radcę prawnego KGHM, pana prof. dr hab. Janusza Żołyńskiego, a następnie spotkaliśmy się z przedstawicielami Zespołu Profilaktyki Społecznej przy Komendzie Powiatowej Policji w Lubinie, starszymi aspirantami panią Anną Szajbler i panem Krzysztofem Pawlikiem.

14 czerwca do naszej szkoły z Collegium Witelona w Legnicy przybyła wykładowca ww. uczelni, pani dr Helena Babiuch.

15 czerwca odwiedziło nas 3 prelegentów: Sędzia Sądu Okręgowego i wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego pan dr Sebastian Kowalski, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy pan mgr Artur Dembowiak i wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Tomasz Kalisz.

Tydzień prawa zakończyły wykłady online dr Pawła Fiktusa, prawnika oraz Urzędnika Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu na temat: „Prawo do wizerunku- zdjęcie ląduje na Facebooku, a Ty w Sądzie” oraz „Proces o czary w Polsce w XV – XVIII w”.

Przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej i z pewnością zapoczątkowało kolejne tego typu spotkania.