Dni Kultury Polskiej w II LO – wykład prof. Jana Miodka!

W dniu dzisiejszym II LO wypełniła niesamowita atmosfera Dni Kultury Polskiej, przez budynek szkoły przemieściły się rzesze Gości, a na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Zdjęcia jedynie fragmentarycznie oddają obraz tej rzeczywistości.

O godz. 9.00 rozpoczął się Konkurs dla Gimnazjalistów „Rzeczpospolita w czasach stanisławowskich”. Sześć trzyosobowych drużyn zmierzyło się z niełatwymi pytaniami testowymi. Najlepsze okazały się dwie drużyny z Gimnazjum nr 4, które zajęły 1. i 2. miejsce oraz drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Polkowicach, która uplasowała się na 3 miejscu. Zwycięzcami zostali: Jakub Kozłowski, Igor Lech oraz Monika Miedziak.

O godz. 10.00 w auli wybrzmiała poezja „Pana Tadeusza”. Uczniowie (m.in. kl. 2e i 3a) pod opieką Pani prof. Lilianny Bartosiewicz przygotowali inscenizację w oparciu o fragmenty ww. utworu Adama Mickiewicza. Przepiękna dekoracja auli, barwne kreacje szkolnych artystów i bogactwo dźwięku spowodowały, że zaproszeni na tę okazję gimnazjaliści cofnęli się parę wieków wstecz, by poczuć atmosferę tamtych dni. Zebrana publiczność wyraziła swoje uznanie dla aktorów i opiekunów przedstawienia owacjami na stojąco, co chyba najlepiej podsumowuje jego niezwykły charakter.

Zaproszeni gimnazjaliści i Goście po inscenizacji teatralnej zostali miło ugoszczeni na parterze budynku, gdzie czekała na nich „staropolska biesiada” w formie słodkiego poczęstunku.

Około godz. 12.00 hala sportowa II LO wypełniła się nieomal po brzegi. Na scenie pojawił się niezwykły Gość – Pan prof. dr hab. Jan Miodek, znany i ceniony polski językoznawca, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Wykład pt. „Polszczyzna 1918 – 2018”, obejmujący swoim zakresem wieki historii polskiego języka, obfity w wiele przykładów obrazujących procesy zmian w nim zachodzących, był wspaniałym nawiązaniem do tegorocznej 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Profesor Jan Miodek odpowiedział również na pytania licznie zgromadzonych słuchaczy, wyjaśniając językowe zawiłości oraz apelując o staranność i dokładność w posługiwaniu się ojczystą mową.

Na witrynie lubin.pl również możecie przeczytać o dzisiejszym wydarzeniu: http://www.lubin.pl/w-lubiniu-i-poszlem-co-na-to-profesor-…/

Dni Kultury Polskiej potrwają do jutra, ale ich atmosfera utrzymywać się będzie zapewne o wiele dłużej :).

 

Zapraszamy do galerii na szkolnej stronie Facebook’a.

Dodaj komentarz